IZ TERAPIJSKE SOBE: Kako osvijestiti emocije kod djece i dati im dozvolu da osjećaju
4. siječnja 2023.
Kako osvijestiti emocije kod djece i dopustiti im pokazivanje emocija.
Autorica:
Katarina Tašev

Psihoterapijski je rad uvijek prožet pitanjem kako osvijestiti emocije. Tijekom tog se procesa pitamo, zna li dijete što su emocije? Je li svjesno kad doživljava određene emocije? Prepoznaje li senzacije u tijelu povezane s emocijama? No ono što bi bilo na neki način nadređeno pitanje ovim prethodnima je ima li dijete dozvolu za osjećanje i pokazivanje emocija?

Što je zabrana za osjećaje i kako nastaje

U transakcijskoj analizi, psihoterapijskom pristupu kojim se bavim, postoji konstrukt zabrane za osjećanje koja se formira u ranom djetinjstvu.

Zabranu za osjećanje razvija dijete koje na različite načine iz svoje okoline dobiva poruke da nije u redu osjećati jednu ili više emocija. Zabrane se počinju formirati u vrlo ranoj dobi, dok dijete još ne govori, kroz usvajanje roditeljskih obrazaca ponašanja povezanih s emocijama. U pitanju nisu samo roditelji, već često i cijela obiteljska dinamika i skriptni obrasci funkcioniranja cijelih obitelji.

Kako to ide? Kad dijete vidi roditelja koji doživaljava neku emociju, no izbjegava to pokazati – to je vrlo direktna zabrana za tu emociju. Primjerice, roditelj je vrlo ljut i u situaciji u kojoj se nalazi vrlo je očekivano da doživaljava ljutnju. No roditelj se pravi da je sve u redu, ne pokazuje konstruktivnu ljutnju i što brže prelazi preko toga.

Kad izbjegavamo pokazivanje emocija, to se vrlo jasno vidi na nama kroz našu neverbalnu i paraverbalnu komunikaciju.

Ono što komuniciramo neverbalno i paraverbalno (strah me je) i ono što komuniciramo verbalno (nije me strah) postaje vrlo neusklađeno. Samim time mi postajemo neautentični. To zbunjuje dijete i na podsvjesnoj mu je razini jasno da se događaju stvari koje nemaju smisla. No kad obitelj na taj način živi, dijete vrlo brzo usvaja isti obrazac i gradi svoju zabranu za osjećanje.

Tako će vrlo vješto sakriti svoj strah i praviti se da je hrabar kako bi mu svi zapljeskali i rekli da je „pravi dečko“. Ili neće pokazati tugu u situacijama koje za njega predstavljaju neku vrstu gubitka. Pustit će je da se nakuplja pa kasnije pokazivati niz psihosomatskih tegoba. Kad će biti ljuto, neće pokazati svoju ljutnju i potrebu za pravdom koja stoji iza nje. Umjesto toga, dopustit će da drugi prelazi njegovu granicu. To su samo neki primjeri posljedica zabrane za pokazivanje emocija, a popis je poduži…

Kako osvijestiti emocije – u terapijskoj sobi i izvan nje

U terapijskoj sobi često se bavimo pitanjem kako osvijestiti emocije i kako si dati dozvolu za emocije. Kako osvijestiti taj dio sebe koji je davno negdje zabranjen?

Radimo to na različite načine. Izgovaranjem i dijeljenjem emocije koju osjetimo u kontaktu s djetetom; verbaliziranjem onoga što vidimo kod djeteta povezanog s njegovim tijelom. Samim bivanjem u tišini uz dijete koje pokazuje emociju. Empatičkim reflektiranjem i normaliziranjem emocije u smislu davanja poruke „u redu je da se tako osjećaš“! Katkad i proigravanjem iskustva koje je dovelo do određene emocije (a onda i zabrane za nju). Dijeljenjem vlastitog iskustva povezanog s emocijom – i na brojne druge načine.

No osim toga, vrlo vrijedan segment psihoterapijskog rada s djetetom je i savjetodavni rad s roditeljem. O svem ovom razgovaramo s roditeljem i njemu dajemo podršku. Dajemo mu potvrdu da je pokazivanje emocija pred djetetom sasvim u redu; da je u redu biti autentičan.

Preuzeto s Unsplash

Razgovor o pokazivanju emocija s jednom mamom

U radu s jednom mamom često smo doticale ovu temu. Svoju troipolgodišnju djevojčicu neprestano je imala potrebu zaštititi od svojih neugodnih emocija, najviše od straha i tuge. Sebi je stavila opterećenje da ne želi dijete opterećivati svojom emocijom. Evo nekih dijelova razgovora:

Mama: Ona padne, meni stane srce… Ono, gotova sam. Ali pravim se kao da ništa nije bilo samo zato da njoj ne stvaram dodatan stres.

Ja: Što točno vidite kao izvor stresa za nju?

Mama: Pa to da ona mene ne vidi uplašenu. Što će ona ako vidi da sam se ja uplašila…

Ja: Što bi bilo da vas vidi uplašenu?

Mama: Zabrinula bi se, ne bih voljela dodatno joj stvarati pritisak.

(…)

Ja: Što biste rekli, u toj situaciji, je li ona vidjela vaš strah?

Mama: Hm…

Ja: Kako se sad osjećate dok o ovom pričamo?

Mama: Napeto.

Ja: Napeto… Vidim, ramena su vam podignuta, kao da nosite neki teret… Pitam se je li ta napetost bila vidljiva i u toj situaciji kad je ona pala…

Mama: Vjerojatno je.

Ja: Da… Imamo situaciju u kojoj ona pada, vi ste se jako prestrašili i to se zapravo vidi na vama. U isto vrijeme, izgovarate „sve je ok, idemo dalje…“

(…)

Ja: Zanima me još o tome kako vam je dok o ovom pričamo, kako se osjećate? Pričale smo o napetosti, podignutim ramenima, napetosti u licu…

Kako razgovor odmiče, na različite joj načine izgovaram: U redu je da vas ona vidi uplašenu i u redu je da se ona uplaši. U redu je da se vi uplašite i da to podijelite, da izgovorite kakav je strah za vas, kako ga osjećate, kako ga vidite. Sve je to vrlo potrebno vašem djetetu i vama. S vremenom, na njoj se vidi olakšanje.

Ona tenzija u ramenima s kojom je pričala o ovom događaju polako splašnjava. U sobi se osjeća kao da je odahnula!

Da, u redu je da roditelj pokazuje svoje emocije pred djetetom. Dapače, vrlo je važno i ključna je to predispozicija mentalnog zdravlja roditelja i djeteta.

Sljedeći korak bi bio da roditelj preuzme odgovornost i pokaže kako se zna i može regulirati u različitim emocionalnim stanjima. To je tema o kojoj ću pisati drugom prilikom.

Dotad završavam s pitanjem o vašoj autentičnosti u pokazivanju emocija pred djetetom, partnerom, obitelji i šire. To je tema koja može biti bolna. No prvi korak bi bio osvijestiti si gdje sam ja s tim i što želim za sebe po tom pitanju.

Ako osjećate da vam u tome treba podrška, tu smo za vas kroz uslugu psihološkog savjetovanja za roditelje.

Ovaj je članak napisan u sklopu projekta “Pozitivan start – online psihološka podrška sadašnjim i budućim roditeljima” koji je financiran od strane Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade u sklopu financiranja projekata udruga usmjerenih podršci roditeljstvu za 2022. godinu.

Moglo bi te zanimati

Prva pomoć kad dijete cendra

Prva pomoć kad dijete cendra

Cendranje, cviljenje, cmizdrenje… vjerujem da svi koji ste roditelji znate na koju frekvenciju djetetovog glasa mislimo. Cendranje nije isto što i...